E-Devlet Şifresi ile Ürün Takip Sistemine Giriş Hakkında Duyuru

Değerli Meslektaşlarımız

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığından Yapılan Duyuru aşağıdaki gibidir.

E-Devlet Üzerinden ÜTS Ürün Takip Sistemi Uygulamalarına erişmeyi tercih eden meslek mensuplarımızın yapılan duyuruya istinaden üç iş gününe kadar ÜTS uygulamalarına E-Devlet üzerinden erişim çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ile giriş yapılması halinde mümkün olacaktır. Çok faktörlü kimlik doğrulama uygulması 21 Aralık Perşembe günü devreye girecektir.

E-Devlet üzerinden İki aşamalı giriş ayarınızı açtığınızda, E-Devlet Kapısı hesabınıza girişlerinizde hesabınıza uygun olarak mobil bildirim, kısa mesaj gibi yöntemler ile ikincil güvenlik sürecini tamamlayarak giriş yapabilirsiniz.

İki Aşamalı Giriş Nedir?

E-Devlet Kapısı hesabınıza giriş yaparken şifre adımına ek bir güvenlik adımı eklenerek hesap güvenliğinin artırıldığı giriş yöntemidir.

Nasıl Ayarlanır?

E-Devlet Kapısı’nı tarayıcınızdan açtığınızda Şifre ve Güvenlik Ayarlarım sayfasında yer alan “İki Aşamalı Giriş İşlemleri” isimli işlem menüsü aracılığıyla iki aşamalı giriş ayarınızı yönetebilirsiniz.

İki Aşamalı Girişte Hangi Yöntemler İzlenebilir?

İki aşamalı giriş ayarınızı açtığınızda, E-Devlet Kapısı hesabınıza girişlerinizde iki aşamalı olarak gerçekleşecek güvenlik sürecini tamamlamanız gerekmektedir.

İlk olarak, E-Devlet Kapısı giriş sayfasında yer alan E-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı giriş yöntemlerinden birini kullanarak giriş işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ardından, sizin hesabınıza uygun aşağıda listelenen seçeneklerden birisi aracılığıyla güvenlik sürecini tamamlayarak hesabınıza giriş işlemini tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Kapısı hesabınıza kayıtlı mobil cihazınız bulunuyorsa; (Kayıtlı cihaz hakkında bilgiye “Kayıtlı Cihaz Nedir?” kısmında ulaşabilirsiniz.)

-Kayıtlı cihazınıza gelecek mobil anlık bildirime onay vererek,

-Kayıtlı cihazınızdaki E-Devlet Kapısı mobil uygulamasının giriş sayfasında yer alan “Mobil Onay” isimli işlem menüsünden onay vererek,

-Kayıtlı cihazınızdaki E-Devlet Kapısı mobil uygulamasının giriş sayfasında yer alan “Karekod ile Giriş” isimli işlem menüsünden işleme ait karekodu okutarak giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı hesabınıza kayıtlı mobil cihazınız bulunmuyorsa;

Kimlikle doğrulanmış telefon numaranıza kısa mesaj (SMS) aracılığıyla gelecek doğrulama kodunu girerek giriş yapabilirsiniz.

Kayıtlı Cihaz Nedir?

İki aşamalı giriş özelliği açıldıktan sonra ilk kez E-Devlet Kapısı mobil uygulamasına giriş yapmak istediğinizde, giriş yaptığınız cihazı kayıtlı cihazınız olarak kaydetmek isteyip istemediğiniz sorulur.

Ayrıca mobil uygulamada Profilim > Ayarlar > İki Aşamalı Giriş İşlemleri > Kayıtlı Cihaz İşlemleri adımlarını takip ederek kullandığınız mobil cihazı kayıtlı cihaz haline getirebilirsiniz.

Kayıtlı Cihazla Nasıl Giriş Yapılır?

Eğer kullanılan cihazı kayıtlı cihazınız olarak kaydederseniz, sonrasında mobil uygulamaya aynı cihazla giriş yaptığınızda SMS almaya gerek kalmadan sadece şifrenizle iki aşamalı olarak giriş yapabilirsiniz.

Kayıtlı cihazınız dışında başka bir mobil cihazdan giriş yapmaya çalıştığınızda şifrenizi girdikten sonra kayıtlı cihazınıza bildirim gönderilecektir. Bildirimi yanıtladığınızda giriş işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Kayıt işleminden sonra tarayıcı ile E-Devlet Kapısı hesabınıza iki aşamalı giriş yapmaya çalıştığınızda şifrenizi girdikten sonra;

-Kayıtlı cihazınıza gelecek mobil anlık bildirime onay vererek,

-Kayıtlı cihazınızdaki E-Devlet Kapısı mobil uygulamasının giriş sayfasında yer alan “Mobil Onay” isimli işlem menüsünden onay vererek,

-Kayıtlı cihazınızdaki E-Devlet Kapısı mobil uygulamasının giriş sayfasında yer alan “Karekod ile Giriş” isimli işlem menüsünden işleme ait karekodu okutarak giriş yapabilirsiniz.

-Kayıtlı cihazınızı “Güvenlik ve Ayarlar“ menüsündeki “Kayıtlı Cihaz İşlemleri“ sayfasından silebilirsiniz.

Bilgilerinize

Paylaş

COMMENTS